10 najbardziej popularnych zwierząt domowych w Polsce

10 najbardziej popularnych zwierząt domowych w Polsce

0 komentarz

Zwierzęta są z nami od wielu lat. Psy, koty, ale także małe zwierzęta, takie jak króliki czy świnki morskie są w Polsce bardzo popularne. Ale jest również wiele innych rodzajów zwierząt, które są bardzo popularne wśród nas, Polaków. Tutaj znajdziesz top 10 zwierząt domowych:

Miejsce 10: Pająki

To zwierzę może nie być dokładnie tym, z czym chciałbyś obcować na codzień, ale wielu Polaków lubi spędzać czas ze swoimi pająkami. Trzymanie pająka jako zwierzęcia domowego nie jest dla amatorów. Pielęgnacja jest skomplikowana, ponieważ takie pająki mają wiele specyficznych potrzeb. Może niekoniecznie są to zwierzęta do przytulania, ale na pewno bardzo cieszą oczy hodowców, którzy szaleją na ich punkcie.

Miejsce 9: Myszy i szczury

Te małe gryzonie znalazły się na naszej liście na miejscu 9. Nie tylko dlatego, że wyglądają słodko, ale dlatego, że są inteligentne, bardzo zdolne i chętnie się uczą. Niemniej jednak, szczury i myszy nie są odpowiednie dla dzieci, ponieważ opieka nad nimi jest dość absorbująca i trzeba bardzo uważać na takie małe zwierzęta.

Miejsce 8: Gady (żółwie i węże)

Gady znalazły się na naszym 8 miejscu. Są to zwykle bardzo długowieczne zwierzęta – węże i żółwie często mogą przeżyć swojego właściciela. Nawet w przypadku gadów zakup większości gatunków musi być dobrze przemyślany, ponieważ często mają szereg specyficznych potrzeb, takich jak np. ogrzewane terrarium. Oprócz węży i żółwi, również kameleony, agamy czy legwany są jednymi z najbardziej popularnych gadów, które często trzyma się jako zwierzęta domowe.

Miejsce 7: Ryby

Nasze miejsce numer 7 zajmują ryby. To kolejny gatunek, który raczej nie nadaje się do przytulania. Mimo to, zwierzęta te dzięki swoim jaskrawym kolorom i możliwości ładnej ekspozycji znalazły się na liście najpopularniejszych zwierząt domowych w Polsce. Ale uwaga, zakup i pielęgnacja akwarium nie jest tania ani łatwa!

Miejsce 6: Ptaki ozdobne

Inteligentne i towarzyskie – te zwierzaki zajmują 6 miejsce, choć na pierwszy rzut oka można by tego nie odgadnąć. Ary i kakadu potrzebują kontaktu społecznego (głównie z innymi osobnikami) i uwielbiają być blisko swoich ludzi. Można je również uczyć mówić i wykonywać różne sztuczki.

Miejsce 5: Chomik

Chomik od lat znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych zwierząt domowych. Chociaż są to zwierzęta nocne i dlatego nie nadają się dla małych dzieci, to jednak cieszą się ogromną popularnością. Chomiki powinny być trzymane w odosobnieniu i potrzebują aktywności w postaci eksploracji różnych powierzchni/środowisk/przedmiotów oraz wystarczającej przestrzeni do budowania i gromadzenia.

Miejsce 4: Świnka morska

Świnki morskie, zajmujące nasze 4 miejsce, są bardziej komunikatywne od chomików. Dość ekspresyjnie manifestują swoje pozytywne emocje, zwłaszcza gdy dostają świeże jedzenie lub są poddawane pieszczotom. Zwierzęta te wprost uwielbiają się przytulać i potrafią oddawać się tej aktywności przez bardzo długi czas.

Miejsce 3: Królik

Królik to pierwsze zwierze na naszym podium. Potrzebuje on sporo przestrzeni, aby się wyskakać oraz różne przedmioty, aby je obgryzać. Gryzienie to czynność, którą króliki mają głęboko zakorzenioną w genach i muszą ją wykonywać, aby skracać swoje ciągle rosnące zęby. Króliki spełniają wszystkie warunki, aby być zwierzęciem domowym – przytulne miękkie futro, małe paciorkowate oczy i duże uszy! Króliki mogą być również łatwo chowane razem ze świnkami morskimi, ponieważ mówią one tym samym „językiem”.

Miejsce 2: Pies

Na pozycji numer 2 w naszej pierwszej dziesiątce najpopularniejszych zwierząt domowych, znajdujemy najlepszego przyjaciela człowiek – psa! Popularnymi towarzyszami są labradory, retrievery lub rasy mieszane.

Miejsce 1: Koty

Kot jest absolutnym zwycięzcą na liście 10 najlepszych zwierząt domowych. Pod polskimi dachami mieszka ich ponad 6 milionów. Koty są łatwiejsze w opiece niż psy i są uważane za niezależne zwierzęta domowe. Nie oznacza to jednak, że te domowe tygryski nie lubią się przytulać.

Każde z powyższych zwierząt musi się wcześniej czy później udać się do weterynarza. Aby ułatwić poszukiwania weterynarza, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

Zostaw komentarz