Mały piesek na badaniu USG. Leży na pleckach

Pokaż piesku, kotku co masz w środku- czyli tajniki ultrasonografii

0 komentarz

Do jednych z najczęściej wykonywanych badań naszych pupili należy wszystkim dobrze znane USG.
Co oznacza skrót USG? To badanie ultrasonograficzne, pozwalające przy użyciu ultradźwięków zobrazować narządy wewnętrzne zwierzęcia. Jest to całkowicie nieinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny  sposób sprawdzenia stanu zdrowia naszego pupila. Metoda ta może być wykorzystywana praktycznie u każdego gatunku zwierząt, u którego możliwe jest umieszczenie głowicy na skórze.

Aparat USG. Zbliżenie ukazujące jego przyciski.

Na czym polega samo badanie?

Fale ultradźwiękowe wydobywają się z głowicy, która jest używana podczas badania. Kiedy napotkają one „na swojej drodze” tkanki, następuje odbicie emitowanych fal i w taki sposób dostajemy obraz widziany na ekranie monitora.  

Co widać na monitorze?

Pierwszy raz w weterynarii użyto tej metody do diagnozy ciąży. Obecnie nadal jest diagnozowana w ten sam sposób. Jednak zakres badań znacznie się rozszerzył.
Aktualnie przy pomocy ultrasonografii badane są: narządy wewnętrzne jamy brzusznej – żołądek, jelita, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nadnercza, a także naczynia żylne, limfatyczne, węzły chłonne. Wykrywane są choroby serca (echokardiografia), czy zmiany w klatce piersiowej i tkance płucnej.
Technika ta jest również użyteczna w okulistyce, np. przy USG gałki ocznej u pacjentów z zaćmą, do zobrazowania wylewów krwi, czy odklejenia siatkówki. Dzięki tej metodzie można z precyzją wprowadzić igły do narządów i tkanek, w celu uzyskania próbki do badań histopatologicznych. 

Kiedy należy wykonać USG?

Niepokojącymi objawami, które powinny skłonić lekarza weterynarii do wykonania tego badania są objawy wywodzące się z przewodu pokarmowego, problemy z drogami moczowymi, podejrzenie ciał obcych, zmian rozrostowych na obszarze jamy brzusznej i klatki piersiowej, a także przewlekły kaszel, szybkie męczenie, czy wiele innych.

Jak długo czekamy na wyniki?

Z racji, że badanie jest przeprowadzane w czasie rzeczywistym, to wyniki znane są praktycznie natychmiast. Po skończonym USG lekarz specjalista sporządzi opis, w którym szczegółowo nam je omówi.

Jak przygotować zwierzę do badania?

Wiemy już, co to jest USG, jak przebiega badanie i w jakim celu się  je wykonuje. Warto teraz powiedzieć, jak przygotować  swojego pupila do tego tak, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i komplikacji. W przypadku  badania jamy brzusznej wymagana jest 18 godzinna głodówka, 4 godziny bez dostępu do wody oraz podanie preparatu usprawniającego transport gazów, których nadmierna ilość może utrudnić badanie. Dobrze jest również powstrzymać (w miarę możliwości) zwierzę przed oddawaniem moczu w czasie 1-2 godzin przed wizytą u lekarza weterynarii.

Pies i kot. Leżą wtuleni do siebie na kanapie.

Czy w ramach przygotowań do badania pies, kot zostanie znieczulony?

Technika wykonywania tego badania jest bezbolesna, nie trzeba więc znieczulać zwierzęcia. Jedynym odstępstwem od normy jest  sytuacja, w której wykonywana jest biopsja.

Dobrze, a co z sierścią?

W większości przypadków należy usunąć sierść. Konieczny jest bezpośredni kontakt sondy ze skórą pokrytą żelem. Celem żelu jest zapobieganie dostania się powietrza oraz powstawania zakłóceń obrazu. 

Czy ta świetna metoda badania ma jakieś wady?

Niestety, nawet badacze podkreślają, że USG posiada pewnie ograniczenia. „Fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości nie mogą przemieszczać się w powietrzu, więc można ocenić tylko powierzchnię płuc, a do oceny klatki piersiowej nadal rutynowo stosuje się prześwietlenie. Duża ilość gazów w układzie pokarmowym stanowi również spory problem do trafnego postawienia diagnozy. I najważniejsze – rozpoznanie bardzo często zależy od doświadczenia i umiejętności lekarza weterynarii – a wyniki badania mogą się różnić. Dlatego warto umawiać się ze specjalistą w dziedzinie radiologii, w czym z całą pewnością pomoże platforma Yappiez.

Podsumowując

Badanie USG jest istotnym narzędziem dostępnym w niemal każdej przychodni i lecznicy weterynaryjnej. Dostarcza ono istotnych informacji na temat funkcjonowania narządów wewnętrznych naszego pupila. Wszystko to po to, by zapewnić trafną diagnozę i lepszą opiekę nad zwierzakiem.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić wszystkie wątpliwości i pytania związane z USG, a samo badanie nie będzie już takie straszne. W celu wyszukania specjalistów USG i nie tylko zapraszamy na naszą stronę www.yappiez.pl.

Zostaw komentarz